Czy wiemy wszystko o chryzantemach?

Idzie wiosna. Już niedługo będziemy myśleć o nowych nasadzeniach. Czas więc na nowe plany. Także w naszym mieście. Myślę o chryzantemach. Te kwiaty budzą w nas melancholijne skojarzenia, szczególnie te związane z 1 listopada dniem Wszystkich Świętych. Spójrzmy jednak na te kwiaty inaczej. Są piękne pod względem kolorów, form, wysokości, zapachu. Historia chryzantem pochodzących z Dalekiego Wschodu jest bardzo stara, bowiem pierwsza wzmianka na temat chryzantem pochodzi z roku 500 p. n. e., a jej autorem jest wielki chiński uczony Konfucjusz. Czy wiecie, że order chryzantemowy jest jednym z
najważniejszych odznaczeń w Japonii, a 9 września obchodzi się w Japonii święto chryzantem? Pierwszą notatkę o chryzantemach w Polsce można znaleźć z roku 1887. Dlaczego piszę o chryzantemach i naszym mieście? Chryzantemy kwitną od końca lata do początku zimy i mają bardzo trwałe kwiatostany. Barwne kobierce chryzantem bylinowych mogą być pięknym akcentem w naszym mieście od połowy lata aż do późnej jesieni. Mogą pełnić nie tylko dekoracyjna rolę w nasadzeniach ponieważ niektóre gatunki chryzantem zawierają związki zwane pyretrynami, które zabijają owady, a w mniejszym stężeniu – tylko odstraszają. Bardzo to potrzebne nie tylko naszemu miastu. Dodatkowo chryzantemy pomagają oczyszczać powietrze, a obecność tej rośliny ma pozytywny wpływ na otoczenie ze względu na to, że liście tych roślin pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, takie jak formaldehyd, benzen i amoniak. 
Znane jest także wykorzystanie chryzantem jako napój, dodatek do zielonej herbaty. Uważa się, że herbata chryzantemowa pomaga leczyć przeziębienia i infekcje układu oddechowego, ma też właściwości uspokajające, relaksujące i oczyszczające. W ziołolecznictwie wykorzystuje się chryzantemy  do odtruwania ciała. Pomaga również na nadciśnienie, zawroty głowy i nadmierne łzawienie oczu.  Kwiaty wykorzystuje się w kosmetyce do produkcji pudrów kosmetycznych, kadzideł i perfum.
Mam nadzieję, że chryzantemy zyskają zainteresowanie i uznanie przez cały rok również w
naszym mieście.