Nordic Walking

Regularna aktywność fizyczna ważna jest w każdym wieku ponieważ systematyczne ćwiczenia poprawiają nie tylko kondycję i samopoczucie, ale mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
Dbając o zdrowie i dobrą kondycję mieszkańców naszego miasta stowarzyszenie „Zielone Miasto Dębica” zaprasza wszystkich chętnych mieszkańców naszego miasta a szczególnie seniorów do zwiększonej aktywności w plenerze.


Podczas ciepłych słonecznych dni w drugiej połowie kwietnia 2022 r. planujemy zorganizować pierwsze treningi na świeżym powietrzu z Tai Chi, joggingu, Nordic Walking, wycieczki rowerowe. Zajęcia odbywać będą się w ciekawych miejscach naszego miasta, między innymi w zrewitalizowanym Parku Miejskim im. Skarbka Borowskiego, w lesie na Wolicy czy też na innych placach, stadionach znajdujących się w różnych częściach miasta. Spacerując będziemy zwiedzać ciekawe miejsca przyrodnicze naszego
Miasta.


O terminie i miejscu spotkania będziemy informować na stronie internetowej naszego stowarzyszenia „Zielone Miasto Dębica oraz na FB. U dzieci i młodzieży brak aktywności fizycznej przyczynia się w dużym stopniu do małej wydolności fizycznej oraz większej częstości występowania czynników ryzyka chorób układu krążenia w przyszłości. U osób starszych istotnymi konsekwencjami braku regularnej aktywności jest między innymi ograniczenie sprawności fizycznej i zdolności poznawczych, nasilona utrata gęstości kości w wyniku starzenia. Nieelastyczne mięśnie mogą prowadzić do bólów kręgosłupa i stawów, a słabsze kości niosą większe ryzyko urazów i złamań.

KORZYŚCI Z TRENINGÓW W PLENERZE

  1. Będzie można z przyjemnością poćwiczyć w promieniach słońca, a  przy tym dostarczyć niezbędną witaminę D3.
  2. Po każdym treningu będziemy mieć świetne samopoczucie!
  3. Otrzymamy ogrom motywacji i radości. A przy okazji poznamy wspaniałych ludzi.
  4. Poprawimy swoją sprawność fizyczną i kondycyjną, ale także sprawność swojego mózgu i układu nerwowego. Trening w plenerze przynosi realne efekty!
  5. Zyskamy dodatkową odporność, a trening na świeżym powietrzu zrelaksuje i zregeneruje nasz umysł i ciało, a przy tym dobrze się zmęczymy!

Wybór aktywności fizycznej to kwestia indywidualna–zależy przede wszystkim od naszego stanu zdrowia oraz sprawności. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją „przygodę z aktywnością
fizyczną” polecamy spróbować ćwiczeń z kijkami. Nordic Walking, to aktywność fizyczna, która zdobyła miliony zwolenników na całym świecie, a szczególnie pokochali ją seniorzy!


Nordic Walking to nie tylko sposób na zagospodarowanie wolnego czasu. Regularna aktywność fizyczna szczególnie u osób starszych pozwala zredukować nadciśnienie, poprawić sprawność układu krążenia, obniżyć poziom cholesterolu oraz poziom cukru we krwi. Dodatkowo kijki poprawiają zmysł równowagi, więc nie trzeba obawiać się upadków, które są szczególnie groźne dla seniorów. Nordic walking pozwala na zachowanie dystansu społecznego – w  związku z tym możemy ćwiczyć go bezpiecznie, nie obawiając się zakażenia szczególnie teraz w okresie pandemii Covid 19.


Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z kijkami, koniecznie zasięgnij porady lekarza – czy nie istnieją przeciwskazania dla uprawiania tego sportu: np. urazy ortopedyczne, niektóre przewlekłe choroby oraz stany osłabienia organizmu po przebytym leczeniu.