Wilk Szary

Poznajemy już „sylwetki drzew w naszym mieście”, czas poznawać i zwierzęta naszego powiatu. Dziś na celownik bierzemy wilka szarego. Dla jednych to bestia kojarzona z bajkami jak choćby „Czerwony kapturek”, a dla innych zwierzę o którym wszyscy wiedzą, że jest, ale nie do końca znają jego biologię.
Gatunkiem, który żyje na terenie naszego powiatu to wilk szary o srebrzystym ubarwieniu. Wilki żyją w stadach (tzw. watahach, sforach), którego liczebność waha się od czterech do dziewięciu członków, albo od dwóch do piętnastu wilków. Stado może powiększyć się nawet do trzydziestu członków do czasu, aż niektóre osobniki zerwą się, by znaleźć nowe terytorium i stworzyć własne stado.
Wilki są mięsożercami. Mogą zjeść nawet do 9 kg mięsa podczas jednego polowania. Jedzą duże ofiary, takie jak łosie, jelenie, czy sarny. Wilki polują również na gryzonie, bobry, ryby i ptaki.Zazwyczaj stado wilków okrąża najsłabsze lub najbardziej chore zwierzę i zabija. Atakują zarówno zwierzęta domowe, jak i te, które żyją na wolności. Wynika to z faktu, że polowania na zwierzęta gospodarcze są uwarunkowane zanikaniem naturalnych siedlisk. Ponadto wzmożone ataki na psy nasilają się na obszarach, gdzie jest ograniczony dostęp do pokarmu. Wilki traktują psy domowe jako potencjalnych konkurentów. Średnia masa ciała wilka szarego to 40 kg.Samce są zwykle większe od samic.
Utrata wilków z ekosystemów doprowadziłaby do wyeksploatowania środowiska przez jelenie i inne duże ssaki. Czas trwania ciąży wilka to około 63 dni. Zwykle rodzi się od czterech do sześciu szczeniąt. Samica wygrzebuje kilka nor nieopodal cieku wodnego i w jednej z nor rodzi młode. Gdy czuje, że jest niebezpiecznie przenosi młode między norami.