Czas sadzenia krokusów

Kogo nie oczarował widok kwitnących wiosną kolorowych krokusów? Najpiękniej wyglądają te w dużych grupach. Ale i pojedyncze kwiaty rozrzucone na trawnikach, też zachwycają. Teraz jest pora sadzenia cebulek krokusów. Trzeba się spieszyć, tylko wrzesień i pierwsze dni października. Muszą zdążyć ukorzenić się jeszcze przed zimą.

Czy na Twoim ogródku rosną krokusy? A na Twoim osiedlu, a przy Twoim bloku? Krokusy mogą nam rozświetlić widok wczesną wiosną, gdy inne rośliny śpią jeszcze w najlepsze.

A może zabawimy się w partyzantkę miejską. Możesz sam zasadzić cebulki krokusów na trawniku, gdzie będziesz miał najlepszy widok z okna, albo po wyjściu z domu. Może zaprosisz sąsiadów do wspólnej zabawy. Nie obawiaj się, nie zniszczysz murawy. Delikatnie rozetniemy darń, rozchylimy ziemię i wykopiemy dołek. Wystarczy 6-8 cm głęboki i umieścimy tam cebulkę. Uwaga! Czubkiem do góry. Potem zasypiemy ziemią i ułożymy z powrotem odchyloną darń. Nie sadźcie za gęsto. Odległość między cebulkami 10-15 cm będzie w sam raz. Gotowe. Poczekaj do wiosny. Jaka to będzie radość gdy z okna zobaczysz swoje dzieło.

To nie jest duża inwestycja, cebulki krokusów nie są takie drogie. Pracy też niewiele. Efekt wspaniały, przy małym wysiłku. Krokusy są mało wymagające. Chcą tylko słońca. Kwitną już w marcu. Jeżeli wykorzystamy kilka odmian, to kwitnienie się przedłuży. Z koszeniem trawy musimy poczekać, aż liście zeschną, by nasze krokusy w przyszłym sezonie obficie kwitły. Ale spokojnie, trawniki miejskie nigdy nie są tak wcześnie koszone. I tak co roku. Krokusy mogą kwitnąć przez wiele lat. A my mamy je tylko podziwiać. I pamiętajcie, dzióbkiem do góry.

Powodzenia.