Wszystkie polskie parki narodowe i rezerwaty razem zajmują 1,54 % powierzchni kraju, co daje 474 tysiące hektarów. Lecz ogrody, miejskie i wiejskie parki oraz przydomowe sady – wielokrotnie więcej. Z tego też powodu ochrona tak zwanych ptaków pospolitych (a także pszczół, motyli, klimatu, gleby, powietrza, wody) jest ważniejsza na naszych prywatnych i publicznych terenach zielonych aniżeli w parkach narodowych i rezerwatach.
Niedzielny poranek 28 kwietnia 2024 r. spędziliśmy razem z mieszkańcami na poznawaniu awifauny naszego miejskiego parku. Wydarzenie poprowadził ornitolog Rafał Szczerbik, członek Stowarzyszenia Zielona Dębica, redaktor naczelny pisma Ptaki Podkarpacia. Pogoda bardzo dopisała, a wychwytywanie śpiewów i ruchu ptaków w gęstwinie liści pochłonęło uwagę nawet najmłodszych uczestników naszego spaceru. Termin przylotu ptaków do naszego kraju różni się w zależności od gatunku, toteż na naszym drugim spotkaniu tej wiosny oznaczyliśmy gatunki, których zabrakło na pierwszym spacerze. W sumie oznaczyliśmy 26 gatunków:
błotniak stawowy, dzięcioł duży, gawron, kapturka, pełzacz ogrodowy, kos, grzywacz, kawka, zięba , sikora modra, rudzik, kowalik, sikora bogatka, muchołówka białoszyja, kulczyk, piecuszek, pierwiosnek , pustułka, śpiewak, wilga, strzyżyk, sikora uboga, świstunka, szczygieł, wrona siwa i sójka.
Jest nam ogromnie miło, że na nasze wydarzenie przyjechało tylu wspaniałych miłośników ptaków (szczególne pozdrowienia dla gości z Leżajska). Cieszymy się z obecności uczestników, którzy byli z nami poprzednio i mieli ochotę na więcej. Nasze grono powiększyło się o nowe twarze, a to mobilizuje nas by takie spotkania powtarzać.
Dziękujemy wszystkim za cudowne spotkanie