5 października, 2024

„Ogród dla skrzydlatych przyjaciół” w Parku Jordanowskim

Dziś nareszcie zrealizowaliśmy projekt, na którym od roku nam zależało ❤️ „Ogród dla skrzydlatych przyjaciół” to projekt nasadzeń wspierający owady i ptaki. Ujęte w nim zostały rośliny nektarodajne, pyłkodajne, owocujące, z których skorzysta szereg gatunków owadów jak pszczoły samotnice, motyle, ćmy, bzygowe i inne. W projekcie zawarliśmy rośliny, z których skorzystają ptaki przy budowie gniazd, a nasiona będą świetnym ptasim pożywieniem w okresie jesienno-zimowym. Na rabatę trafiły dwa poidełka, które pomogą owadom i ptakom w okresach suszy. Mieszkańcy będą mogli podzielić się wodą, gdy będzie jej brakować w lecie. Schronienie owady znajdą w dwóch domkach, znajdujących się przy rabacie. Przez środek ogródka wykonaliśmy ścieżkę z kamyczków, by móc znaleźć się w jego centrum i rozkoszować się zapachem i kolorami kwiatów, a także przyjemnym brzęczeniem fruwających owadów. Rabata ta powstała w sąsiedztwie ławki, która będzie zachęcać, by pobyć wśród naszych skrzydlatych przyjaciół trochę dłużej. Pomysłodawcą i projektantką „Ogrodu dla skrzydlatych przyjaciół” jest Ania Kuźmik z Zielonej Dębicy. Realizacja wraz z sadzeniem: członkowie Stowarzyszenia Zielona Dębica. Dziękujemy za pomoc w sadzeniu roślin i tworzeniu ścieżki przybyłym chętnym mieszkańcom i uczniom z II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły .

Projekt zrealizowany ze środków miejskich, dzięki Miasto Dębica .

Dziękujemy również za fachową pomoc

Transkop Centrum Brukarsko-Ogrodnicze

Wspaniale było planować i realizować to zadanie. Wspierajmy przyrodę, gdyż stanowimy jej część! Dziękujemy wszystkim za wsparcie ❤️💐🦋🐞🐝🐛❤️

28 września, 2024

Wycieczka ornitologiczna – Jesienna migracja ptaków na Zalewie Mokrzec

Jesienne przeloty ptaków sprzyjają wyjątkowym obserwacjom. Dzis udało nam się oznaczyć 38 gatunków ptaków, w tym przepiękne zimorodki, wyjątkowy jak na swoje rozmiary srokosz polujący na myszy i nabijajacy je na ciernie w celu łatwiejszego spożycia. Najbardziej jednak zaskoczyła nas na sam koniec wycieczki obecność bardzo rzadkiego w Polsce rybołowa, którego liczebność jest po drastycznym spadku- 30 do 35 par ! Lista dzisiejszych zaobserwowanych gatunków ptaków: kruk, zimorodek, pierwiosnek, rokitniczka, zięba, czapla biała, czapla siwa, pliszka siwa, sikora bogatka, makolągwa, pustułka, trznadel, grzywacz, sójka, modraszka, dzięcioł duży, kos, srokosz, sroka, szczygieł, szpak, kląskawka, rudzik, kobuz, raniuszek, łabędź niemy, dzięcioł zielony, krzyżówka, cyraneczka, mewa białogłowa, myszołów, kawka, pliszka górska, bażant, rybołów, nurogęś, mazurek, kapturka.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za opowieści, pytania, obserwacje i oczywiście za obecność ❤️

21 września, 2024

Wyprzedaż garażowa 21 września 2024 r.

Fotorelacja z sobotniej Wyprzedaży Garażowej 21 września 2024 r. ❤️ dziękujemy sprzedającym i kupującym za obecność ❤️ Znów była wspaniała ekologiczna okazja, by sprzedać, kupić lub wymienić się sprawnymi rzeczami 🌿

24 sierpnia, 2024

Pogadanka o ptakach przy tamie na Wisłoce

Pogadanka o ptakach przy tamie nad Wisłoką 24 sierpnia 2024 r. była bardzo udana. Spotkaliśmy 22 gatunki ptaków praktycznie bez ruszania się z miejsca 😃 :

krzyżówka, nurogęś, grzywacz, sierpówka, ślepowron, brodziec piskliwy, czapla nadobna, czapla siwa, myszołów, dudek, zimorodek, sójka, kawka, gawron, dymówka, szpak, muchołówka szara, pliszka żółta, pliszka górska, pliszka siwa, makolągwa i szczygieł.

Uczestnicy mieli okazję pooglądać ptaki przez profesjonalny sprzęt ornitologiczny, porozmawiać o ptakach i cieszyć się oznaczonymi gatunkami. Młody pasjonat przyrody uwiecznił niektóre z wymienionych gatunków na zdjęciach. Poniżej link do jego profilu, gdzie podzielił się pięknymi ujęciami z dzisiejszego spotkania.

https://www.facebook.com/share/3GSNR8koxx4GqgbK/

Wojciech Nykiel – Fotografia

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia wkrótce na kolejnym ptasim wydarzeniu. ❤️

17 sierpnia, 2024

Wyprzedaż garażowa 17 sierpnia 2024 r.

Za nami kolejna Wyprzedaż garażowa, która już na stale przyjęła się w naszym mieście. Dopisali zarówno sprzedający jak i kupujący. Najbardziej cieszą nas dzieci, które z radością przychodzą na każdą Wyprzedaż, sprzedają lub wymieniają swoje zabawki, gry planszowe, ubrania, książki, a za zarobione pieniądze kupują rzeczy, które im się spodobały.

Cieszy nas, że razem z nami dbacie o środowisko.

20 lipca, 2024

Wyprzedaż garażowa 20 lipca 2024 r.

Wyprzedaż garażowa była bardzo udanym wydarzeniem. Frekwencja nas zaskoczyła! Stoiska były różnorodne i nie mieściły się na wyznaczonym placu. Kupujący byli zadowoleni z niskich cen i rzeczy w świetnym stanie. Nasza darmowa lemoniada 🥤 dawała orzeźwienie uczestnikom, bezpłatna była także woda z lodem, kawa i herbata.

29 czerwca, 2024

Wycieczka ornitologiczna – „Ptaki Zalewu Mokrzec”

Za nami kolejna bardzo udana wycieczka ornitologiczna 🙂 Odbyła się 29 czerwca 2024 r.

Tym razem wybraliśmy się w dolinę rzeki Wisłoki na zalew Mokrzec, gdzie przeszliśmy łącznie wzdłuż zbiornika około 3 km. Liczba uczestników wzrasta z każdą wycieczką, co napawa nas chęcią do działania. Cieszy nas również obecność gości spoza powiatu: z Leżajska, Mielca i Krakowa! Zaobserwowaliśmy rekordową dla naszych wycieczek liczbę 42 gatunków ptaków, realizując przy tym wszystkie wycieczkowe cele. Z najciekawszych ptaków udało się zobaczyć rzadkie w skali kraju ślepowrony, po za tym wilgi, dziwonie, pliszkę górską, rybitwę białowąsą, kormorana, zaganiacze oraz naszego największego ptaka drapieżnego – bielika. Zachwycił nas wyjątkowo pod koniec wycieczki i stał się przysłowiową wisienką na torcie 😉 Po wakacjach będzie kolejna wycieczka, na której będziemy obserwować ptaki podczas ich migracji jesiennej na zimowiska. Już nie możemy się doczekać!

Lista zaobserwowanych gatunków: kukułka, kaczka krzyżówka, pliszka górska, pliszka siwa, ślepowron, zaganiacz, pierwiosnek, szczygieł, tracz nurogęś, piecuszek, trzciniak, czapla biała, kapturka, jaskółka brzegówka, jaskółka dymówka, jaskółka oknówka, gajówka, wilga, brzęczka, strumieniówka, trznadel, grzywacz, kwiczoł, grubodziób, zięba, błotniak stawowy, kos, łabędź niemy, mewa białogłowa, potrzos, czapla siwa, sikora bogatka, rybitwa białowąsa, rokitniczka, bielik, cierniówka, kormoran, bocian biały, pustułka, rybitwa rzeczna, mewa śmieszka, dziwonia.

22 czerwca, 2024

Wyprzedaż garażowa 22 czerwca 2024 r.

Zobaczcie jak wyglądała zorganizowana przez nas Wyprzedaż garażowa ❤️🌿 22 czerwca 2024 r. mieszkańcy mieli kolejną okazję, by kupić, sprzedać, oddać lub wymienić rzeczy nadające się do dalszego użytkowania. Dziękujemy, że byliście z nami ❤️

8 czerwca, 2024

„Festiwal Kwiatów” 2024

Festiwal Kwiatów został zorganizowany przez Stowarzyszenie Zielona Dębica przy udziale finansowym i we współpracy z Miastem Dębica. Rynek znów był piękny, kolorowy, pełen kwiatów i zieleni. Dziękujemy, że tak licznie przybyliście.

Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili swoją obecnością nasze wydarzenie:

PWD Zgrana Paka działające w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dębicy za warsztaty plecenia wianków i ozdób do włosów,

– Janusz Głowiak, z Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej za warsztaty garncarskie,

Ania Kuźmik za warsztaty kulinarne z kwiatów jadalnych i prelekcję na ten temat,

Katarzyna Potwora Florka Potworka kompozycje kwiatowe za warsztaty florystyczne jak zrobić flowerbox,

Transkop Centrum Brukarsko-Ogrodnicze i Dor-An za warsztaty Mini ogród w słoiku,

Łukasz Mazur Naturopata za ciekawą prelekcję o wartościach leczniczych grzybów,

– Domicela Długosz Rosada za wykład na temat roślinnej SUPERMOCY,

Andrzej Trzeciak za ciekawostki dotyczące motyli dziennych i nocnych,

Przedszkole Niepubliczne Weldon KIDS, Przedszkole Miejskie nr 12 w Dębicy oraz Przedszkole Miejskie nr 5 i 4 za piękny występ na temat kwiatów, które były obecne w tańcu, wierszu i piosence,

Iskierczanie za warsztaty taneczne i występ,

Sumin – w trosce o rośliny za porady ogrodnicze dotyczące środków i nawozów naturalnych, które można nabyć w Ogrodnik Dębica ul. Drogowców 4, ul. Krakowska 94a,

Wodociągi Dębickie za przepyszną kraniczankę dębiczankę,

E-palmy.pl – Sklep z roślinami egzotycznymi i donicami za przystrojenie sceny,

a także za swoją obecność:

Na Zdrowie,

– Wymarzony Ogród ,

– Antoni i Jolanta Stachnik,

– Beata Szumowicz,

– Marian Solecki,

– Szczepan Solecki.

Nasz Festiwal Kwiatów był współfinansowany ze środków przekazanych przez Miasto Dębica, a za nagłośnienie dziękujemy Miejski Ośrodek Kultury Dębica.

Patronat medialny objęli: Obserwator Lokalny, debica24.eu, debica.tv, Polska Telewizja Regionalna – PTVR Telewizja Dębica, Portal NaszaDebica.pl Ogłoszenia Informacje Imprezy, ziemiadebicka.pl

Jeszcze wrócimy do Was z fotorelacją, ale chcemy się też przedstawić.

Festiwal Kwiatów zorganizowali dla Was: Monika Garduła, Małgorzata Kędzior, Anna Ewa Puzio, Danusia Malczak, Ania Kuźmik, Piotr Michoń, Mateusz Kędzior, Jan Kędzior, Zdzisław Worek, Marta Samborska Sitek.

Do zobaczenia. Mamy nadzieję, że również i za rok uda nam się zorganizować trzecią edycje Festiwal Kwiatów

10 maja, 2024

Sadzenie 20 jabłonek

10 maja 2024 r. na Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Kwiatkowskiego w Dębicy na 20 rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej zasadziliśmy 20 różnych jabłonek m.in. alwę, sawę, oliwkę czerwoną, renetę, antonówkę, czy jedną z najstarszych odmian jabłoni kosztelę, która po raz pierwszy wyhodowana była w 1590 roku przez zakonników klasztoru w Czerwińsku. Był to jeden z najbardziej ulubionych owoców króla Polski Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery, uprawiany w ogrodach Pałacu w Wilanowie wraz z innymi drzewami owocowymi. Wodociągi Dębickie dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą inicjatywę.

Proudly powered by WordPress | Theme: Spiko by Spicethemes

Partnerzy Zielonej Dębicy: